Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 5
· Najnowszy użytkownik: DEX998

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Banery<

Rys historyczny

Ochotnicza Straż Pożarna w Orzeszu

Utworzona w roku 1902 i pozostająca jakiś czas pod zarządem ówczesnego właściciela Orzesza von Tiehla Winklera, przejęta została przez gminę Orzesze w roku 1904, od którego datuje się początek jej działalności. Zwana wtedy "związkiem sikawkowym", zabezpieczała teren gminy Orzesze i Zawady, prowadząc ożywioną działalność wśród ich mieszkańców pod kierownictwem pierwszego komendanta - Brzezińskiego. Remiza strażacka mieściła się w przybudówce budynków gospodarczych ówczesnego właściciela Orzesza. Jednostka dzieliła się na oddziały: sikawkowy i drabinowy, a jej pierwsze wyposażenie stanowiła sikawka ręczna na osiach drewnianych wykona przez strażaków ochotników. Jednostka rozwijała się pomyślnie, otrzymując i zdobywając coraz więcej sprzętu. Dysponowała między innymi sikawką ręczną - konną na osiach żelaznych, która w jej posiadaniu była aż do roku 1979, kiedy to została przekazana KRSP w Tychach.

W roku 1909 związek sikawkowy przemianowany został na Ochotniczą Straż Pożarną. Po pierwszej wojnie światowej działalność OSP zmalała, by ożywić się w roku 1922. W roku 1923 odbył się pierwszy zjazd OSP, a z tej okazji zorganizowano w Woszczycach ćwiczenia pokazowe z udziałem OSP Orzesze, OSP Woszczyce i OSP Gardawice. W 1936 roku OSP otrzymała sztandar, który jednak zaginął podczas drugiej wojny światowej. Do wybuchu wojny stan osobowy jednostki wynosił 30 umundurowanych członków.

W dniu 13 maja 1945 zwołane zostało pierwsze po okupacji zebranie w celu reaktywowania działalności OSP Orzesze. W tym zebraniu uczestniczyli druhowie, którzy działali przed wojną, oraz sympatycy Straży Pożarnej. Pierwsze ćwiczenia odbyły się 23 maja 1945 roku.

W roku 1952 z własnych funduszy zakupiono motopompę M 800 - Leopolię. W tym samym roku do pomocy przy pożarach lasów, zgodnie z rozporządzeniem MSW, powołano drużyny leśne. W roku 1954 obchodzono uroczystości 50-lecia założenia OSP w Orzeszu, w których uczestniczyły sąsiednie straże. Odległe od Orzesza jednostki wydelegowały 3-osobowe delegacje. Z tej okazji urządzono przemarsz jednostek i zawody strażackie, zaś w godzinach popołudniowych i wieczornych, odbył się festyn ludowy na Górce Św. Wawrzyńca. Zasłużeni druhowie otrzymali odznaczenia związkowe i liczne dyplomy.

W listopadzie 1964 roku OSP w Orzeszu otrzymała z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Katowicach samochód bojowy GBM Star-20, który służył jednostce do końca 1992 roku. Otrzymaliśmy także dwie nowe motopompy M8/8 Polonia oraz dostateczną ilość sprzętu ratowniczo-gaśniczego i ochronnego.

W 1963 roku rozpoczęto budowę nowej strażnicy. Pomimo dużego zaangażowania strażaków i całego orzeskiego społeczeństwa, budowę ukończono dopiero po latach, tj. w 1971 roku. Nowo wybudowana strażnica posiadała dużą salę, która służy do dziś całemu społeczeństwu Orzesza nie tylko na zebrania i narady, ale również na zabawy taneczne, wesela i uroczystości rodzinne. W 1983 roku Zarząd podejmuje uchwałę o rozbudowie obecnej strażnicy. W dniu 1 czerwca 1991 roku z okazji Dnia Strażaka i Dni Ochrony Przeciwpożarowej zorganizowano uroczyste oddanie do użytku nowo wybudowanej części strażnicy, w której znajduje się boks garażowy na parterze, a na piętrze dwa pomieszczenia biurowe z zapleczem kuchennym dla sali.

24 maja 1994 roku zorganizowano uroczystości obchodów 90-lecia powstania OSP i wręczenia sztandaru oraz odznaczenia jednostki Złotym Medalem za zasługi dla pożarnictwa.

OSP Orzesze w roku 1995 włączona została do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W 1998 roku jednostka otrzymuje zakupiony przez Urząd Miasta nowy samochód gaśniczy Jelcz-014. Uroczyste przekazanie i poświęcenie samochodu odbyło się 26 sierpnia 1998 roku. Uroczystego przekazania dokonała Pani Burmistrz, a zarazem Prezes Zarządu Miejskiego ZOSP RP w Orzeszu - Pani Regina Hajduk, a poświęcenia dokonali Proboszcz Parafii pod wezwaniem N.N.M.P. w Orzeszu - ksiądz Henryk Centner oraz Proboszcz Parafii Ewangelicko - Augsburskiej - ks. Henryk Reske. Samochód pożarniczy, którym dysponowała jednostka OSP Orzesze - Jelcz-004 został uroczyście przekazany do OSP Zgoń.

W roku 2003 za aktywny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych i całokształt pracy jednostki, Komenda Powiatowa PSP w Mikołowie przekazała nam samochód operacyjny Polonez. Pod koniec roku 2003, jednostka zakupiła z własnych środków i 50% dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Zasobów Wodnych lekki samochód Ford Transit.

W dniu 15 listopada 2003 powołano społeczny komitet obchodów 100-lecia naszej jednostki. Swój finał, miały one 4 września 2004. W ramach uroczystości obchodów 100-lecia OSP Orzesze, zostały wręczone odznaczenia - Zarząd Główny Związku OSP RP nadał Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzeszu Złoty Znak Związku, którym odznaczony został sztandar jednostki. Złoty Znak Związku otrzymał także dh Bernard Cudok - długoletni członek OSP w Orzeszu. OSP Orzesze zostało także odznaczone Złotą Odznaką Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego.

W marcu 2006 na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym został wybrany nowy skład zarządu OSP Orzesze:

Prezes - dh Jerzy Bujar
Naczelnik - dh Kazimierz Bulanda
Z-ca naczelnika - dh Piotr Rozkoszek
Sekretarz - dh Mariusz Lisiewski
Skarbnik - dh Józef Bulanda
Gospodarz - dh Marian Szymański
Członek - dh Stanisław Marcinkowski
Członek - dh Marek Woźniak

Komisja Rewizyjna OSP:
Przewodniczący - dh Zbigniew Szopa
Członek - dh Maciej Koczela
Członek - dh Arkadiusz Burdzik

Na zebraniu sprawozdawczym w roku 2009 dokonano kilku zmian w składzie zarządu OSP. Nowym skarbnikiem został dh Marian Szymański, gospodarzem dh Tomasz Bujar, natomiast sekretarzem dh Stanisław Marcinkowski.

W 2009 roku Związek Kółek Rolniczych w Orzeszu ufundował dla naszej jednostki przecinarkę do betonu i stali. Orzesko - Knurowski Bank Spółdzielczy ufundował komputer wraz z wyposażeniem, a łącze internetowe ufundowała naszej jednostce firma 4NET z Orzesza.

Ochotnicza Straż Pożarna w Orzeszu mieści się przy ul. Św. Wawrzyńca 13
Spotkania członków OSP odbywają się w każdą środę w godzinach 17.00-19.00
Telefon alarmowy: 032/22-15-333
Adres internetowy: www.osp.orzesze.pl
Wygenerowano w sekund: 0.04
689,864 Unikalnych wizyt