648,428 Unikalnych wizyt
Nawigacja
Strona główna
Historia
Św. Florian
Modlitwa strażaka
10 przykazań strażaka
Hymn Strażacki
Dołącz do nas!
Odznaczenia
Dystynkcje
Galeria zdjęć
Linki
Pierwsza pomoc
Poradnik
Kryptonimy literowe dla KSRG
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 5
Najnowszy użytkownik: DEX998
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Rys historyczny
Ochotnicza Straż Pożarna w Orzeszu

Utworzona w roku 1902 i pozostająca jakiś czas pod zarządem ówczesnego właściciela Orzesza von Tiehla Winklera, przejęta została przez gminę Orzesze w roku 1904, od którego datuje się początek jej działalności. Zwana wtedy "związkiem sikawkowym", zabezpieczała teren gminy Orzesze i Zawady, prowadząc ożywioną działalność wśród ich mieszkańców pod kierownictwem pierwszego komendanta - Brzezińskiego. Remiza strażacka mieściła się w przybudówce budynków gospodarczych ówczesnego właściciela Orzesza. Jednostka dzieliła się na oddziały: sikawkowy i drabinowy, a jej pierwsze wyposażenie stanowiła sikawka ręczna na osiach drewnianych wykona przez strażaków ochotników. Jednostka rozwijała się pomyślnie, otrzymując i zdobywając coraz więcej sprzętu. Dysponowała między innymi sikawką ręczną - konną na osiach żelaznych, która w jej posiadaniu była aż do roku 1979, kiedy to została przekazana KRSP w Tychach.

W roku 1909 związek sikawkowy przemianowany został na Ochotniczą Straż Pożarną. Po pierwszej wojnie światowej działalność OSP zmalała, by ożywić się w roku 1922. W roku 1923 odbył się pierwszy zjazd OSP, a z tej okazji zorganizowano w Woszczycach ćwiczenia pokazowe z udziałem OSP Orzesze, OSP Woszczyce i OSP Gardawice. W 1936 roku OSP otrzymała sztandar, który jednak zaginął podczas drugiej wojny światowej. Do wybuchu wojny stan osobowy jednostki wynosił 30 umundurowanych członków.

W dniu 13 maja 1945 zwołane zostało pierwsze po okupacji zebranie w celu reaktywowania działalności OSP Orzesze. W tym zebraniu uczestniczyli druhowie, którzy działali przed wojną, oraz sympatycy Straży Pożarnej. Pierwsze ćwiczenia odbyły się 23 maja 1945 roku.

W roku 1952 z własnych funduszy zakupiono motopompę M 800 - Leopolię. W tym samym roku do pomocy przy pożarach lasów, zgodnie z rozporządzeniem MSW, powołano drużyny leśne. W roku 1954 obchodzono uroczystości 50-lecia założenia OSP w Orzeszu, w których uczestniczyły sąsiednie straże. Odległe od Orzesza jednostki wydelegowały 3-osobowe delegacje. Z tej okazji urządzono przemarsz jednostek i zawody strażackie, zaś w godzinach popołudniowych i wieczornych, odbył się festyn ludowy na Górce Św. Wawrzyńca. Zasłużeni druhowie otrzymali odznaczenia związkowe i liczne dyplomy.

W listopadzie 1964 roku OSP w Orzeszu otrzymała z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Katowicach samochód bojowy GBM Star-20, który służył jednostce do końca 1992 roku. Otrzymaliśmy także dwie nowe motopompy M8/8 Polonia oraz dostateczną ilość sprzętu ratowniczo-gaśniczego i ochronnego.

W 1963 roku rozpoczęto budowę nowej strażnicy. Pomimo dużego zaangażowania strażaków i całego orzeskiego społeczeństwa, budowę ukończono dopiero po latach, tj. w 1971 roku. Nowo wybudowana strażnica posiadała dużą salę, która służy do dziś całemu społeczeństwu Orzesza nie tylko na zebrania i narady, ale również na zabawy taneczne, wesela i uroczystości rodzinne. W 1983 roku Zarząd podejmuje uchwałę o rozbudowie obecnej strażnicy. W dniu 1 czerwca 1991 roku z okazji Dnia Strażaka i Dni Ochrony Przeciwpożarowej zorganizowano uroczyste oddanie do użytku nowo wybudowanej części strażnicy, w której znajduje się boks garażowy na parterze, a na piętrze dwa pomieszczenia biurowe z zapleczem kuchennym dla sali.

24 maja 1994 roku zorganizowano uroczystości obchodów 90-lecia powstania OSP i wręczenia sztandaru oraz odznaczenia jednostki Złotym Medalem za zasługi dla pożarnictwa.

OSP Orzesze w roku 1995 włączona została do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W 1998 roku jednostka otrzymuje zakupiony przez Urząd Miasta nowy samochód gaśniczy Jelcz-014. Uroczyste przekazanie i poświęcenie samochodu odbyło się 26 sierpnia 1998 roku. Uroczystego przekazania dokonała Pani Burmistrz, a zarazem Prezes Zarządu Miejskiego ZOSP RP w Orzeszu - Pani Regina Hajduk, a poświęcenia dokonali Proboszcz Parafii pod wezwaniem N.N.M.P. w Orzeszu - ksiądz Henryk Centner oraz Proboszcz Parafii Ewangelicko - Augsburskiej - ks. Henryk Reske. Samochód pożarniczy, którym dysponowała jednostka OSP Orzesze - Jelcz-004 został uroczyście przekazany do OSP Zgoń.

W roku 2003 za aktywny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych i całokształt pracy jednostki, Komenda Powiatowa PSP w Mikołowie przekazała nam samochód operacyjny Polonez. Pod koniec roku 2003, jednostka zakupiła z własnych środków i 50% dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Zasobów Wodnych lekki samochód Ford Transit.

W dniu 15 listopada 2003 powołano społeczny komitet obchodów 100-lecia naszej jednostki. Swój finał, miały one 4 września 2004. W ramach uroczystości obchodów 100-lecia OSP Orzesze, zostały wręczone odznaczenia - Zarząd Główny Związku OSP RP nadał Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzeszu Złoty Znak Związku, którym odznaczony został sztandar jednostki. Złoty Znak Związku otrzymał także dh Bernard Cudok - długoletni członek OSP w Orzeszu. OSP Orzesze zostało także odznaczone Złotą Odznaką Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego.

W marcu 2006 na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym został wybrany nowy skład zarządu OSP Orzesze:

Prezes - dh Jerzy Bujar
Naczelnik - dh Kazimierz Bulanda
Z-ca naczelnika - dh Piotr Rozkoszek
Sekretarz - dh Mariusz Lisiewski
Skarbnik - dh Józef Bulanda
Gospodarz - dh Marian Szymański
Członek - dh Stanisław Marcinkowski
Członek - dh Marek Woźniak

Komisja Rewizyjna OSP:
Przewodniczący - dh Zbigniew Szopa
Członek - dh Maciej Koczela
Członek - dh Arkadiusz Burdzik

Na zebraniu sprawozdawczym w roku 2009 dokonano kilku zmian w składzie zarządu OSP. Nowym skarbnikiem został dh Marian Szymański, gospodarzem dh Tomasz Bujar, natomiast sekretarzem dh Stanisław Marcinkowski.

W 2009 roku Związek Kółek Rolniczych w Orzeszu ufundował dla naszej jednostki przecinarkę do betonu i stali. Orzesko - Knurowski Bank Spółdzielczy ufundował komputer wraz z wyposażeniem, a łącze internetowe ufundowała naszej jednostce firma 4NET z Orzesza.

Ochotnicza Straż Pożarna w Orzeszu mieści się przy ul. Św. Wawrzyńca 13
Spotkania członków OSP odbywają się w każdą środę w godzinach 17.00-19.00
Telefon alarmowy: 032/22-15-333
Adres internetowy: www.osp.orzesze.pl
Banery


<