Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 5
· Najnowszy użytkownik: DEX998

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Banery



<

Wypadek

co zrobić gdy jesteśmy świadkami wypadku??

1) W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć miejsce wypadku poprzez: - zasłonięcie miejsca zdarzenia bryłą własnego pojazdu - twój pojazd powinien mieć włączone światła awaryjne i pozycyjne, w nocy światłami mijania oświetl miejsce wypadku, - ustaw trójkąt ostrzegawczy.

2) Powiadom o wypadku służby ratownicze
- straż pożarną – tel. 998
- pogotowie ratunkowe – tel. 999
- policję – tel. 997
- oraz numer ratunkowy 112

Powiadamiając straż pożarną podaj dyżurnemu ze spokojem następujące dane: - swoje imię i nazwisko, numer telefonu z którego dzwonisz (jeśli posiadasz taką informację) - miejsce wypadku (ulica, miejscowość) - jakie pojazdy uległy wypadkowi, - ilu jest poszkodowanych, jaki jest ich stan, czy znajdują się w pojeździe, - wszelkie dodatkowe informacje mogące pomóc strażakom w dojeździe do miejsca zdarzenia, - z chwilą gdy przyjmujący zgłoszenie potwierdzi jego odebranie możesz odłożyć słuchawkę. Pamiętaj, strażak z którym rozmawiałeś może potwierdzić zgłoszenie poprzez oddzwonienie.

Połączenia z tymi numerami są bezpłatne.

3) Zbliżając się do pojazdów które uległy wypadkowi * zaopatrz się w: - gaśnicę, którą masz na wyposażeniu swojego pojazdu - apteczkę, - oraz jeśli posiadasz nóż do cięcia pasów lub inne ostre narzędzie, które może go zastąpić, - sprawdź czy pojazd (-y) jest stabilny i nie ma niebezpieczeństwa jego przemieszczenia, - zachowaj szczególną ostrożność, - oceń czy nie wycieka z pojazdu paliwo, które może być przyczyną pożaru, - spróbuj zatrzymać innych użytkowników drogi ponieważ możesz potrzebować ich pomocy aby skutecznie pomóc rannym.

4) Podejmij następujące czynności ratownicze: - sprawdź czy istnieje możliwość otwarcia drzwi pojazdu, - jeżeli drzwi nie dają się otworzyć zbij szybę, uważaj na poszkodowanych, zabezpiecz ich przed dodatkowymi urazami (np. przykryj kurtką, kocem), - wyjmij kluczyki ze stacyjki, ale pozostaw w samochodzie, - jeżeli dalsze czynności mogą być zagrożeniem dla Ciebie zaprzestań ich, poczekaj na służby ratownicze, - jeżeli poszkodowani dają znaki życia, ale są uwięzieni w pojeździe przystąp do udzielenia im pomocy poprzez opatrzenie ran, zatamowanie krwotoków, ustabilizowanie kręgosłupa i kończyn. Kontroluj czynności życiowe oddech i pracę serca. Poprzez zapewnienie komfortu termicznego (okrycie kocem lub odzieżą), opiekę nad poszkodowanymi oraz rozmowę staraj się zapobiec pogłębieniu wstrząsu. Czekaj na przybycie ratowników. - jeśli u poszkodowanych nie możesz wyczuć pulsu lub oddechu ewakuuj ich z pojazdu i przystąp do resuscytacji, - jeżeli nie masz pewności co do swoich umiejętności w usuwaniu poszkodowanych z pojazdu nie rób tego, nieumiejętne obchodzenie się z poszkodowanym może pogłębić jego urazy. - Jeżeli poszkodowany znajduje się poza pojazdem wykazuje oznaki życia (puls i oddech), ułóż go w pozycji bocznej, opatrz rany i zapewnij komfort termiczny.

Zawsze staraj się być opanowany i myśl racjonalnie. Nie spiesz się, jednak pamiętaj, że dla życia poszkodowanych najważniejsze są pierwsze 4 minuty.

5) Po przybyciu na miejsce wypadku specjalistycznych służb ratowniczych przekaż osobie która przejęła od Ciebie kierowanie akcją informacje dotyczące udzielonej pomocy, urazów oraz stanu poszkodowanych.

PAMIĘTAJ KAŻDY Z NAS MOŻE OCALIĆ LUDZKIE ŻYCIE JEŻELI UDZIELI UMIEJĘTNIE POMOCY POSZKODOWANYM!!!
Wygenerowano w sekund: 0.07
764,606 Unikalnych wizyt